Blog, Porady

Zepsuty zegar. Co robić?

Zegar nie działa, jak naprawić

Zauważyłeś, że Twój zegar zaczyna się spóźniać lub przyspieszać? A może mechanizm zaczął głośno pracować i wydawać z siebie niepokojące dźwięki? Większość problemów z zegarami dotyczy funkcjonowania mechanizmu.

Prawidłowy montaż zegara ściennego

Wydawać by się mogło, że powieszenie zegara to bardzo prosta czynność. To prawda, jeżeli zastosujemy się do podstawowych zasad montażu. Z doświadczenia wiemy, że już często sam montaż zegara powoduje problemy z prawidłowym wskazywaniem czasu.

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy zegar jest zawieszony na haczyku z tyłu mechanizmu lub na specjalnych elementach montażowych. Nie jest dopuszczalny montaż na taśmie dwustronnej przyklejonej do tylnej ścianki mechanizmu.

Sprawdzenie wskazówek

W zegarach z otwartą tarczą wskazówki są na wierzchu co może przyczynić się do uszkodzenia wskazówek. Należy sprawdzić czy wskazówki nie powyginały się przez co mogło by dojść do wzajemnego zablokowania.

Bateria zasilająca mechanizm

Bardzo istotnym elementem do wykrycia problemu jest bateria zasilająca mechanizm zegara. Wyczerpana bateria może zakłócać pracę mechanizmu czego wynikiem będą złe wskazania czasu. Dla pewności można użyć nowej baterii alkalicznej.

Głośna praca zegara

Problem głośnej pracy dotyczy szczególnie mechanizmów płynących. Mechanizmy tego typu często stosowane są w zegarach dziecięcych ze względu na bardzo cichą pracę, która nie przeszkadza dziecku.

„Taka praca zegara jest nieprawidłowa. Jeżeli zegar jest na gwarancji zalecamy złożyć reklamację na wymianę wadliwego mechanizmu. Nie może być tak, że zegar nie funkcjonuje tak jak powinien. Taka usterka podlega wymianie gwarancyjnej. Zawsze w ten sposób podchodzimy do naszych Klientów”.

– Właściel sklepu DecoMio

W innym wpisie przedstawiamy poradnik jak samodzielnie wymienić uszkodzony mechanizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *