Blog, Porady

Wymiana mechanizmu w zegarze. Czyli jak naprawić niedziałający zegar

Wymiana mechanizmu w zegarze

Większość zegarów ściennych jest wyposażona w klasyczne mechanizmy, które napędzają wskazówki. Mechanizm w zegarze to element precyzyjny. Jego awaria może zaburzać poprawną pracę zegara. Jeżeli stwierdziliśmy, że nasz mechanizm jest uszkodzony, należy go wymienić. Przedstawimy krok po kroku jak dokonać wymiany mechanizmu w zegarze. Proces wymiany mechanizmu nie jest skomplikowany i z pewnością sobie z nim poradzisz.

1. Przygotowanie do wymiany mechanizmu

Zegar ściągamy ze ściany. Przygotowujemy stanowisko do naszych prac serwisowych. Najlepiej jak będzie to biurko lub stół. Narzędzia, które mogą pomoc podczas wymiany mechanizmu ale nie są koniczne:  

  • Pęseta (może przydać się podczas demontażu wskazówkę).
  • Płaski klucz o rozmiarze 11 lub podobnym (może przydać się do odkręcenia nakrętki).
  • Nóż lub płaski śrubokręt.

W pierwszej kolejności należy wyjąć baterię zasilającą zegar. Bateria znajduje się w tylnej części zegara. Do demontażu baterii można użyć noża lub płaski śrubokręt. Z powodzeniem można wykorzystać również nóż stołowy.

2. Demontaż wskazówek

Kluczowa czynność podczas wymiany mechanizmu to zdjęcie wskazówek. Czynność tę należy wykonać bardzo delikatnie. Demontaż zaczynamy od wskazówki sekundowej jeżeli jest zamontowana. Wskazówka sekundowa jest  wsunięta na trzpień. Znajduje się jako pierwsza od góry. Wskazówkę należy chwycić dwoma palcami – wskazującym i kciukiem, a następnie wykonywać ruchy w lewo i prawo, delikatnie przyciągając wskazówkę ku siebie. Wskazówka powinna się wysunąć. Czynność powtarzamy dla wskazówki minutowej oraz godzinowej, zaczynając od górnej, a kończąc na dolnej. Do zdejmowania wskazówek można użyć również pęsety.

3. Odkręcenie mechanizmu

Ostatnim etapem w demontażu mechanizmu zegarowego jest odkręcenie nakrętki, która mocuje nieruchomo mechanizm z tarczą zegara. Należy użyć odpowiedniego płaskiego klucza o rozmiarze „11” lub podobnego. W wielu przypadkach zamiast klucza wystarczą palce i mocny chwyt. Można chwycić palcami nakrętkę i zacząć kręcić mechanizmem przeciwnie do ruchu wskazówek.

4. Montaż nowego mechanizmu w zegarze ściennym

Zanim zaczniemy zakładać nowy mechanizm, najpierw sprawdzamy jego poprawne działanie. W tym celu możemy zamontować wskazówki, które przed chwilą zdjęliśmy z niedziałającego mechanizmu zegarowego. Zakładamy wskazówki w następującej kolejności:

  • Wskazówka godzinowa – najkrótsza.
  • Wskazówka minutowa.
  • Sekundnik.

Aby poprawnie założyć wskazówki należy chwycić je palcem wskazującym i kciukiem (lub pęsetą), a następnie delikatnie nasunąć na trzpień mechanizmu. Można wykonywać delikatne ruchy w lewo i prawo równocześnie dociskając wskazówkę do mechanizmu. Następnie wkładamy dobrą baterię i sprawdzamy czy zegar działa.

Pozostałe kroki to odwrócona kolejność tego z demontażu. Pamiętaj aby wyjąć baterię z mechanizmu przed jego montażem.

One thought on “Wymiana mechanizmu w zegarze. Czyli jak naprawić niedziałający zegar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *